Možná nepatří Velikonoce k tvým oblíbeným ročním obdobím a svátkům. Možná jsi zažila příliš tvrdou pomlázku a s ní související ostentativní převahu mužů nad ženami. Nebo jste je doma vůbec neslavily. Třeba jsi tak zaměstnaná, že volné dny raději využiješ k odpočinku než malování vajíček a chystání výzdoby.
Jistě je mnoho rodin a oblastí, kde se tato krásná lidová tradice dodržuje s velkou radostí a respektem. Tak, jak byla původně zamýšlena.
Může se však stát, že se mužské koledování promění spíše v zuřivou a vcelku bolestivou honičku a ženy pak raději volí zamčené dveře či únik z domova. Je možno se setkat i s názorem, že je tato tradice pro ženy ponižující.
Jak daleko od pravdy! Záměrem totiž nebylo ženy trestat a bít, ale uctít jejich plodnost a ženství!
Velikonoce vnímám jako odraz našeho vnitřního ženství. Pokud je žena zraněná, vyčerpaná, zklamaná, často raději uteče na Velikonoční pondělí daleko od domova, jen aby se nemusela „podílet“ na tom velikonočním barbarství.
Pojďme se podívat na to, jaký význam mohou mít Velikonoce pro naše ženství, partnerství, a sexuální polaritu ve vztahu. Jaká zranění si (nejen) z Velikonoc mohou odnést i mladí chlapci a muži. A jak si z těchto nádherných svátků jara pro sebe odnést co nejvíce.
Neexistuje zřejmě více demonstrativní lidová tradice než ženské barvení a následné darování vajíček a mužské koledování a mrskání pomlázkou. Těžko v tom nevidět skrytý význam, kdy se žena snaží svoje vajíčko (svou plodnost) ukázat v co nejlepším světle. Chlapci obcházejí chalupy, zpívají (namlouvají) a mrskají pomlázkou, aby si vykoledovali ta nejkrásnější vajíčka.
Kolik mužů dnes zažívá skutečný respekt svých žen? Často se cítí ponižování, peskovaní, nepotřební. Tato frustrace se pak může projevit přehnanou agresí právě v období Velikonoc, kdy se muži tak trochu schovají za diktát tradice a sjednají si pořádek alespoň naoko. Naopak ženy, které se během dětství či později v dospělosti dostaly pod vládu pseudovrstev emancipace, uzavřenosti, manipulace, zranění Velikonoce ostentativně ignorují a raději volí úprk před zdobením a vyhlížením koledníků.
Pokud jsi matkou mladých chlapců nebo máš vedle sebe otevřenou mužskou duši, víš, jak mnoho z nich se ostýchá dívky vůbec oslovit, jaký mají muži často strach z žen, z odmítnutí, z neúspěchu. Možná přijdou a zkusí koledovat jednou, dvakrát…ale potřetí se stejně jako dívky zavřou před světem a raději začnou předstírat, že tuto „blbou“ tradici nebudou dodržovat.
A tak tu máme dvě zraněné dětské duše, které vstupují do partnerství a místo lásky promlouvají jazykem ega.
Jak můžeme tento začarovaný kruh prolomit právě v období Velikonoc?
Zde je 5 jednoduchých a praktických tipů, jak využít svátky jara k posílení našeho ženství a podpoře našich vztahů (a to aniž by muž nutně spolupracoval).
1. Buď se ženami. Ačkoliv se Velikonoce jeví být na první pohled zejména oslavou interakce mezi chlapci a dívkami, nic tě neučiní více přitažlivou pro muže jako právě ženský kolektiv, resp. ženské tvoření a energie. Pokud můžeš, pobývej během svátků se ženami nebo s nimi ideálně tvoř. Iniciuj setkání s kamarádkami či sousedkami a společně barvěte vajíčka, vyrábějte věnce, šperky, sdílejte. Můžeš také vyhledat ve svém okolí ženské kruhy.
2. Obměň jídelníček. Zimní čas a s ním potřeba kumulování energie je definitivně pryč. Je čas zařadit do jídelníčku typické jarní ingredience jako jsou vajíčka, mladá zelenina a bylinky.
3. Vytvoř si jarní koutek. Velikonoční výzdoba stolu, barvení vajíček a pečení beránka tě neláká? Vůbec nevadí. Udělej si svůj jarní koutek kdekoliv v bytě – na chodbě, v koupelně, v ložnici. Stačí pár větviček kočiček nebo zlatého deště a svěží energie je doma. Tento tvořivý proces tě může spojit s dávnými tradicemi péče o domov a rodinu, které mnoho kultur považuje za projevy ženské energie.
4. Vyprávěj dětem o tradici ve vaší rodině. Rodinné tradice a denní stereotypy pomáhají dětem cítit bezpečí a ukotvení. Vyprávěj dětem o tom, jak jsi barvila s babičkou vajíčka, jak jsi čekala na koledníky a jaké tradice se dodržovaly v kraji, ve kterém jsi se narodila. Mluv s holčičkami o ženské plodnosti, o dávné tradici, o jejich výjimečné roli z pohledu péče a tvorby domova. Mluv s chlapci o tom, jak je důležité dávat ženám najevo zájem, být jim oporou a nenechat se odradit jejich slupkou nedostupnosti, která je často jen pózou či ostýchavostí. Povzbuzuj jejich sebedůvěru a sebevědomí.
5. Udělej si rande se svým tělem. V předvečer Velikonoc si zaveď rituál péče o tělo. Začleň vonné oleje, výživnou péči o pleť, čisté povlečení. Uvidíš, že se do velikonočního pondělí probudíš jako vyměněná! A i kdybys žádného koledníka doma neměla či nečekala, vynech pro tentokrát džíny a tričko. Obleč se do sukně, kroje, dej si květiny do vlasů, zahal se do šátku. Ozdob se pro sebe, ideálně zapoj červenou a zelenou barvu. Čím více totiž budeš i vizuálně odlišná od muže, tím větší polarita (přitažlivost) mezi vámi přirozeně vznikne.
Uvidíš, že pokud budeš následovat tyto tipy či jen jeden z nich, pocítíš uvnitř sebe větší teplo a lásku a třeba se (nejen na Velikonoční pondělí) na sebe a své okolí i více usmívat. A to se ihned odrazí na tvém vztahu s mužem, ať už je nyní jakýkoliv.
A jak se ještě více svést na vlně jara?
Vesna – slovanská bohyně mládí, života, ale také nespoutané lásky a jara – podporuje k tomu, abychom se nebáli přistoupit od svých snů k činům a reálně v tomto období udělali první krok.
Jaké jsou tvoje sny a jaký první krok můžeš udělat? Ať se to týká tvého vztahu, práce, rodiny, těla, osobního rozvoje….Řekni si, jaký první krok můžeš dnes udělat, a prostě ho udělej!
A pokud je tvým snem mít láskyplný domov a milujícího muže, zapiš se dnes na nezávaznou čekací listinu transformačního kurzu JAK MLUVIT S MUŽEM, ABY TI NASLOUCHAL a buď první komu dám vědět, až se kurz s živým provázením otevře a získej ho tak i s bonusy a za nejlepších podmínek.
Můžeš totiž mít vedle sebe milujícího muže, a to aniž by on jakkoliv spolupracoval.
Krásné svátky jara, ženo – bohyně plodnosti, tvůrkyně domova! Žehnám ti.